Miłe granie i śpiewanie

Miłe granie i śpiewanie. Album nowych piosenek i transkrypcji
dla muzykujących w domu.

Miłe granie i śpiewanieCo to jest partytura? Jak wybrać instrumenty?Materiały i nuty
Świat muzyki pełen jest melodii, które chce się zagrać lub zaśpiewać. W zaciszu domowym miło jest eksperymentować, szukać właściwych dźwięków, grać razem z bliskimi lub przyjaciółmi. Można grać ze słuchu, bez nut, ale z nimi jest łatwiej.

Dla wszystkich mających potrzebę muzykowania przygotowałam kilkanaście partytur z wybranymi tematami muzyki klasycznej i tradycyjnej, ze skrótami i w łatwym układzie.

 

Najprościej – to zestawienie w układzie pionowym tego, co jednocześnie grają poszczególne instrumenty. Nuty na fortepian to też partytura, bo wyobraża to co jednocześnie grają prawa i lewa ręka.

W partyturach z tego Albumu partie poszczególnych instrumentów (głosy) czasem uzupełniają się, a czasem powielają. Najlepiej brzmią wtedy gdy jednocześnie grane są wszystkie linijki na właściwie dobranych instrumentach. Można też wybrać sobie te linijki (głosy dla poszczególnych instrumentów), które akurat jesteśmy w stanie wykonać. Ważne, aby nigdy nie zabrakło głosów skrajnych: melodii (tu najwyżej brzmiące dźwięki obecne w najwyższej linijce) i basu (najniższe dźwięki w lewej ręce fortepianu lub partia wiolonczeli).

Więcej podpowiedzi znajdziecie we Wskazówkach.

Na początku każdej instrumentacji linijki poprzedzone są nazwami instrumentów sugerowanych do wykonania danej partii. Nie są to jednak zapisy zamknięte to znaczy, że można użyć innych, po sprawdzeniu czy zgadza się skala instrumentu z rozpiętością dźwięków w danej partii. Warto zauważyć, że instrumenty różnią się głośnością i możliwościami dynamicznymi. Na przykład gitara klasyczna cichsza będzie od instrumentów dętych, dlatego jej warto powierzać akompaniament, a melodię instrumentom dętym lub skrzypcom. Istotny jest też podział wśród instrumentów na te, które swobodnie wykonują harmonię (akompaniament, wypełnienie harmoniczne) i są to zazwyczaj: fortepian, gitara, akordeon oraz instrumenty melodyczne np. skrzypce, instrumenty dęte, ale również akordeon i fortepian. Jeśli wśród grających są dzieci, które grają na dzwonkach warto dla nich poszukać w partyturach dźwięków wykonalnych, np. fragmentu melodii albo łatwych do wykonania dźwięków basowych granych wówczas o oktawę lub dwie oktawy wyżej. Podobnie z osobami grającymi na fletach prostych – warto poszukać łatwych do wykonania fragmentów, nawet jeśli całości utworu nie da się zagrać. Ważna jest przyjemność współuczestnictwa, nawet jeśli dotyczy tylko kilku dźwięków. W tym sensie partytury z tego zbioru są tworzywem, które można modyfikować w miarę potrzeb.
Niektóre z partytur celowo zachowują tonację oryginalną, aby można było grać je razem z ulubionymi nagraniami. Inne napisałam w tonacjach łatwych do wykonania dla początkujących.
Dobrej zabawy!

I jeszcze jedno – będę wdzięczna za opinie oraz relacje z Waszych potyczek z nutami.
Viola Łabanow